Pewnie nie pierwszy raz słyszysz w TV lub czytasz artykuły, które mówią, jaki to rynek IT jest nienasycony, a zapotrzebowanie na programistów przerasta wszelkie wyobrażenia. Zaczynasz szukać na własną rękę informacji jak rozpocząć programowanie, a mityczne 15k PLN na rękę tylko rozbudza ten zapał. Jesteś bombardowany reklamami o bootcampach, po których praca Junior Java Developera stoi otworem … ale rzeczywistość jest inna. Konkurencja wśród programistów jest spora, koszt bootcampu nie zachęca, a bez większego samozaparcia może się nie udać.

Co jeśli jednak jest pewna część branży IT, którą czasem dla żartu można przedstawić jako „Dziwne, u mnie działa” albo „Próbowałeś wyłączyć i włączyć ponownie?”, a samo wejście do niej nie ma tak dużej konkurencji i takiego wysokiego progu w porównaniu do bycia programistą? Pozwól, że przedstawię Ci kim jest Network Engineer, czyli po polsku Inżynier Sieci.
Przygotowałem dziś dla Ciebie: opis czym zajmuje się Network Engineer, jak wygląda praca, a także jakie jest średnie wynagrodzenie na tym stanowisku. Ta wiedza da Ci podstawy do pierwszego kroku w kierunku zostania Network Engineerem.

Czym zajmuje się Network Engineer?

To, że jakaś aplikacja zostanie stworzona przez programistę to jeszcze nie wszystko. Przecież jakoś ten ruch między aplikacjami musi dotrzeć do innego użytkownika lub do serwera. Musi być jakaś droga z punktu A do punktu B. No właśnie, droga. Bardzo lubię używać tej analogii, gdy chcę komuś wytłumaczyć, czym się zajmuję. Zarządzam tą drogą. Buduję nowe drogi, kieruję ruchem na tych drogach, upewniam się, że każdy użytkownik tej drogi dociera z punktu A do punktu B. Jeśli jednak nie dociera, to co spowodowało, że na jego trasie nastąpił jakiś problem? Czy jesteś już w stanie sobie to wyobrazić?
Doskonale zdajesz sobie pewnie sprawę, że drogi możemy podzielić na autostrady, ekspresowe, wojewódzkie czy lokalne itd. Dlatego też miejsce dla Network Engineera może być wszędzie, zaczynając od wielkiej korporacji, a kończąc na małej firmie.

Na początku chciałbym wyjaśnić jedną rzecz, a mianowicie nie chcę skomplikować dla Ciebie całego opisu. Będę czasem musiał użyć pewnych pojęć lub nazw własnych, ale obiecuję zaraz dodać moje wyjaśnienie „na chłopski rozum”

Jak wygląda dzień z pracy Network Engineera?

1. KONFIGURACJA

Twoim chlebem powszednim są urządzenia sieciowe takie jak routery, firewalle, switche itp. Twoim zadaniem jest skonfigurowanie tych urządzeń, czyli prosto mówiąc, sprawić, aby zaczęły ze sobą rozmawiać. Pamiętasz zielone literki na czarnym tle z filmu Matrix? Czasem dla postronnej osoby tak będzie wyglądać jedno z twoich narzędzi do konfiguracji urządzeń :).

Spokojnie, jest to tylko jedna z metod konfiguracji. Do wyboru możesz mieć też graficzny interfejs (GUI) lub nawet programowalny (API). Jak widzisz, Twoim drugim językiem staje się składnia języka Cisco, Junipera, HP lub innych producentów sprzętu sieciowego. Najlepsze jest to, że różnią się one między sobą jedynie składnią. Cel pozostaje bez zmian: skonfigurować te same protokoły sieciowe.

2. TROUBLESHOOTING

Istota pracy inżyniera sieciowego. Zamieniasz się w detektywa, który musi rozwiązać tajemnicze zagadki zaginionych pakietów, niedziałających linków, pętli sieciowych i wielu innych problemów. Na tym etapie sprawdzana jest Twoja znajomość protokołów sieciowych i metodyka rozwiązywania problemów, a przede wszystkim połączenia objawów w celu znalezienia przyczyny problemu. Twoją bronią jest uważna obserwacja zdarzeń w sieci, odnalezienie wszelkich odstępstw od normy, a także umiejętność wskazania gdzie może leżeć problem. Ile to razy otrzymywałem zgłoszenia od innych zespołów, które można było podsumować następująco – „udowodnij nam, że to nie wasza wina” 🙂

3. PROJEKTOWANIE

Firma, w której pracujesz przejęła inną i trzeba połączyć oba oddziały? Rozwijacie się i nowe biuro należy podłączyć do sieci firmowej oraz Internetu? Tak, to jest zadanie dla Ciebie. W zakresie Twoich obowiązków jest wybór sprzętu sieciowego, który skonfrontujesz z wymaganiami. Przemyślana architektura sieci, która bez czkawki prześle ruch, a także zabezpieczy sieć firmy przed wszelkiego rodzaju malware, atakami nieuprawnionych osób.

4. DOKUMENTACJA

Sieci są na tyle rozległe, że bez dobrej dokumentacji jesteś w stanie się bardzo szybko zagubić. Bieżące dokumentowanie sieci wiele razy uratuje Ci skórę, gdy nagle wystąpi awaria, a Ty poganiany przez szefa, będziesz musiał przypomnieć sobie czy ten router jest podłączony do switcha#1 czy switcha#2.  Lub też czy ten switch ma adres 10.122.34.252 czy może jednak 10.123.34.252?

5. SOFT SKILLS

Niezależnie od Twojej roli jako Network Engineer, potrzebujesz rozmawiać z ludźmi, uzyskiwać od nich informacje, rozwiązywać ich problemy, a także prezentować swoje rozwiązania. Bycie mostem między biznesem a technologią może być ekstremalnie dochodowe. W tej pracy Twoja umiejętność komunikacji będzie bardzo kluczowa. Standardowym założeniem jest podstawowa znajomość języka angielskiego. Jednak każdy dodatkowy język obcy jest wielkim atutem.

6. ROZWÓJ

Jak pewnie zauważyłeś, technologia zmienia się nieustannie. Pojawiają się nowe urządzenia, które zastępują stare. Optymalizacja procesów, wdrażanie lepszych rozwiązań ma wielką wartość. Dobry Network Engineer nie spoczywa na laurach tylko nieustannie się rozwija, zdobywając certyfikaty, dzieląc się wiedzą, dokumentując napotkane problemy.

7. MIEJSCE PRACY

To, co jest fantastyczne w pracy sieciowca, to zmieniające się otoczenie. Przez chwile siedzisz przy biurku, po czym musisz zejść do dużej, szumiącej i migotającej serwerowni pełnej drogiego sprzętu. Awaria? Trzeba jechać do innego miasta wymienić wadliwy switch. Jesteś nocnym markiem i czujesz się fantastycznie o 2 w nocy? Idealną dla Ciebie będzie praca w NOC (możesz być zwany potocznie „Nocnikiem”🙂). Praca zdalna w 100%? Owszem, tak też można. Chcesz pracować na własny rachunek i być na przykład konsultantem sieciowym? Jasne, to też jest możliwe.

Wymagania na stanowisku Network Engineera

Od wielu lat punktem startowym dla każdego aspirującego Network Engineera jest uzyskanie certyfikatu Cisco Certified Network Associate czyli CCNA. Jest to najbardziej podstawowy certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę z zakresu sieci, a dodatkowo otwierający drzwi do ofert pracy na stanowisku sieciowca. Jednak możesz stwierdzić, że wszystko fajnie, ale ja nie jestem po żadnych technicznych studiach. Zadajesz sobie pytanie: Czy sobie poradzę? OCZYWIŚCIE! Kursy dostępne czy to u Cisco lub innych ekspertów, a także oficjalne książki Cisco Press uzupełniają te luki niewiedzy, które możesz mieć. Wręcz powiedziałbym, że prowadzą Cię za rękę i pozwalają w przystępny sposób zrozumieć działanie sieci.
Kolejna rzecz to w tym zawodzie nie ma dominacji męskiej. W mojej obecnej pracy, na 8 osób w zespole sieciowym są 3 kobiety. Także, jeśli czyta to płeć piękna to nie ma co się zniechęcać. Jeśli nadal nie jesteś przekonany/a, że bez kierunkowego wykształcenia to nie ma sensu bądź uważasz, że kobiety w IT to oksymoron, to przeczytaj proszę te dwie historie:

Dekorator wnętrz z 7 letnim doświadczeniem zmienia zawód

Absolwentka wzornictwa przemysłowego, a także pełnoetatowa matka przebranżawia się

Możesz powiedzieć, Patryk, wygląda to fajnie, ale mam tak zrezygnować ze swojej stałej pracy i postawić wszystko na jedną kartę przebranżawiając się? Oczywiście, że nie 🙂 . To co będę chciał zaproponować na moim blogu to moją pomoc Tobie w zostaniu Junior Network Engineerem.  Zaglądaj do mnie częściej, a niebawem ukażą się nowe wpisy, które dadzą Ci wartość!

Network Engineer zarobki

Przejdźmy zatem do konkretów, bo w końcu nie samą ideą człowiek się żywi, czyli wynagrodzenie. Standardowe wynagrodzenia dla Network Engineera z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wyglądają następująco:

  • Juniora = ~4500 PLN
  • Mid = ~6200 PLN
  • Senior = ~9000 PLN

Wszystkie kwoty to netto, czyli na rękę, a w dodatku na umowę o pracę. Kontrakty czyli B2B oferują znacznie większe wynagrodzenia. Dla przykładu niedawne oferty które przewijały się u mnie na LinkedIn. CCNA, znajomość Pythona/Bash = 88 zł netto/h na B2B. Daje to ponad 14 000 zł netto. Senior spokojnie oscyluje w granicach 120 zł netto/h na B2B co daje prawie 20 000 zł netto. Jak to mówią, sky is the limit, a większe kwoty są jak najbardziej możliwe. Wiem z pierwszej ręki o zarobkach w okolicach 30 000 zł dla sieciowców z wiedzą na poziomie CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert – jest to 3 poziom certyfikacji – najwyższy).  Pamiętaj, że to są kwoty oferowane w większych miastach Polski. Na takie kwoty przyjdzie jeszcze czas. Skupmy się na razie na fundamentach.

Podsumowanie

Branża IT to nie tylko programiści, ale także wiele innych stanowisk. Jednym z nich jest Network Engineer (inżynier sieciowy), czyli osoba, która konfiguruje, projektuje, a także rozwiązuje problemy związane ze sprzętem sieciowym (routery, switche, firewalle itp). Nie jest to praca tylko i wyłącznie przed ekranem komputera, bo wymaga interakcji z innymi ludźmi (nie to co u programistów, z małymi żółtymi kaczuszkami #PDK :)*). Zarobki wyglądają naprawdę dobrze, a jeszcze lepiej gdy się cały czas rozwijasz. Na moim blogu będę chciał Ci pomóc przebranżowić się na Network Engineera, bez konieczności rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia. Doba ma tylko 24h i chcesz ją wykorzystać optymalnie zachowując balans między życiem zawodowym i prywatnym.

Nadal uważasz, że to nie dla Ciebie lub masz jakieś pytania? Jak mogę Ci w czymś pomóc, to napisz przez mój formularz kontaktowy lub bezpośrednio na patryk@networkhero.pl

Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania. Do usłyszenia w następnym wpisie!

*Jeśli jakiś programista poczuł się urażony to nie uwierzę. Sam pracuje w zespole z programistami którzy mają ogromne poczucie humoru 🙂