Każda osoba, która pragnie zmienić pracę, zadaje sobie pytanie: Jak sprawić, że to właśnie ja zostanę zaproszony na rozmowę? Zależy Ci na tym, więc modyfikujesz swoje CV, używasz gotowego szablonu, zmieniasz czcionki. Jednym słowem upiększasz je. Całkiem normalne. Jest jednak coś bardziej skutecznego. Certyfikat. Certyfikaty, które udowadniają, że znasz się, na tym, co robisz. Przygotowałem dla Ciebie listę 3 certyfikatów, które pomogą Ci w karierze Network Engineera.

Cisco Certified Network Associate (200-301 CCNA)

Zdecydowanie must-have dla każdego Junior Network Engineera. Jeśli aplikujesz na takie stanowisko, w ofercie pracy na pewno znajdzie się wymaganie posiadania CCNA. Nie ma lepszego pierwszego kroku, jaki możesz wykonać w kierunku zostania sieciowcem jak zdanie tego egzaminu. Przygotowując się do niego, poznasz mnóstwo podstawowych technologii sieciowych. Jedna ważna rzecz. Nie idź na skróty z tym certyfikatem. Są to podstawy, które powinieneś znać, jeśli myślisz na poważnie o byciu sieciowcem. Nie wierz w żadne magiczne kursy, które po 2-4 tygodniach przygotują Cię do egzaminu. Owszem, może i zdasz, ale co Ci z tego skoro nie przygotujesz fundamentów, a wiedza zaraz gdzieś uleci.

Dlaczego tak uważam?

W pewnym momencie chciałem zmienić pracy. Miałem ukończony kurs CCNA i chciałem pracować dalej ze sprzętem sieciowym. Niestety, zawartość mojego profilu na LinkedIn nie była imponująca, co skutkowało brakiem zainteresowania ze strony rekruterów. Wpadłem na pomysł wyszukania lokalnych ISP (ang. Internet Service Provider) oraz firm z profilem sieciowym w moim mieście. Przygotowałem CV, list motywacyjny, a następnie wysłałem kilkanaście maili z zapytaniem o pracę … i jak się możesz spodziewać, nie dostałem żadnej odpowiedzi. Wiedziałem, że muszę coś zmienić, aby stać się atrakcyjniejszym na rynku pracy.

Postanowiłem dokończyć kurs CCNA, zdając końcowy egzamin. Wstawałem o 5:30, uczyłem się do 7, a następnie jechałem do pracy. Po pracy znajdywałem parę godzin na dalszą naukę. Gdy już mogłem wpisać na swój profil LinkedIn potwierdzenie, że zdałem egzamin, nastąpiła nagła zmiana. Rekruterzy trafiali na mój profil i oferowali mi propozycje rozmów. Dla mnie było to mega uczucie, po tym, jak nikt nie chciał ze mną rozmawiać na początku.

Jak zacząć?

  • Oficjalna Akademia Cisco – sam uczestniczyłem, polecam. Warto mieć mentora na samym początku, który odpowie na Twoje pytania. Cały czas masz też dostęp do platformy gdzie są prezentacje, laby więc możesz na spokojnie wracać do tematów.
  • CCNA 200-301 Official Cert Guide Library – zdecydowanie polecam zakup jeśli wciągnie Cię tematyka sieci. Uporządkujesz swoją wiedzę.
  • CBTnuggets/INE/NetworkLessons – dobre uzupełnienie wiedzy na początek. Nie uważam tego za obowiązkową pozycję ale warto się zapoznać na koncie trialowym z materiałami.

DevNet Associate (DEVASC 200-901)

Gdybym to ja rozpoczynał jeszcze raz karierę jako Inżynier Sieci, to bez wahania jako drugi krok, wybrałbym certyfikację DevNet Associate. Czasy, gdy Network Engineer powinien być jedynie biegły w sieciach przemijają. Wprawne posługiwanie się narzędziami takimi jak Python, Ansible czy Terraform jest obecnie w cenie. Sama znajomość Pythona już wiele daje zarówno w kwestii wyróżnienia się na tle innych kandydatów, a także automatyzowania nudnej/powtarzalnej pracy.

Dlaczego tak uważam?

Potrzebowałem wyczyścić część zbędnej konfiguracji u jednego klienta. Usunięcie ręcznie jednej części zajęło mi około 30 minut. Miałem do usunięcia jeszcze 5 takich konfiguracji.  Musiałbym jeszcze przeznaczyć dodatkowo ponad 2h na monotonną pracę. Stwierdziłem, że skoro mam to zrobić jeszcze parę razy to jednak napiszę skrypt. Poświęciłem 45 min na przygotowanie skryptu w Pythonie, który zwraca mi odpowiednio przerobioną konfigurację w pliku tekstowym. Zadanie skończone znacznie szybciej, a dodatkowo nauczyłem się nowych rzeczy.

Jak zacząć?

Linux 

Znajomość Linuxa jest ekstremalnie przydatna. W swojej pracy nie zawsze będziesz korzystać z narzędzi na Windowsie. Może będziesz potrzebował skonfigurować FreeRadiusa na Linuxie lub jakiś system NMS (ang. Network Management System) dostępny na darmowej licencji. Może nawet będziesz chciał zrobić aktualizację Junipera przy wykorzystaniu USB, a jakoś trzeba zamontować pendrive i przekopiować oprogramowanie na urządzenie sieciowe. 

Dlaczego tak uważam?

Otrzymałem w pracy projekt, którego jednym z zadań było przepuszczenie ruchu przez firewall. Jednak do polityk na firewallu w docelowym adresie musiałem użyć FQDN (ang. Fully Qualified Domain Name), czyli adresu który po rozwiązaniu przez DNS firewalla, wstawia adres IP do polityki. Prosta sprawa ale muszę być pewien, że wypuszczę przetestowane rozwiązanie. Pracując dla korporacji natrafiam na standardowe problemy:

  • Jeśli chcesz wypuścić taki ruch z sieci firmowej, musisz zgłosić prośbę i damy znać = biurokracja i długi czas oczekiwania
  • Mam Windowsa, muszę poszukać darmowego DNS serwera na licencji do użytku komercyjnego= nie znalazłem

Co zrobiłem? Prosta sprawa, odpaliłem Ubuntu na maszynie wirtualnej, poszukałem darmowego rozwiązania jako serwer DNS (bind9). Następnie skonfigurowałem ten serwer zgodnie ze znalezionym tutorialem w Internecie. Usprawniłem go o parę swoich zmian tak, aby pasował do mojego projektu … i to wszystko.

Jak zacząć?

Podsumowanie

Przedstawiłem dla Ciebie 3 certyfikaty, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz wejść w świat sieci w 2021 roku. Poszukaj sobie przykładowej oferty pracy na stanowisko Junior Network Engineer i gwarantuje Ci, że znajdziesz w niej co najmniej 2 z 3 umiejętności oferowanych przez te certyfikaty.

Pamiętaj też, że samo posiadanie „papierka” nie jest gwarantem uzyskania pracy. Za certyfikatem musi stać solidna wiedza, którą należy udowodnić. Ucz się tak, aby zrozumieć, a nie tak, żeby tylko zdać egzamin.

Jeśli masz jakieś pytania, pisz do mnie śmiało na patryk@networkhero.pl.